Dla autorów

Opłata za publikację

Czasopismo wydawane jest w systemie Open Acccess. Autorzy nie ponoszą kosztów publikacji.

ACNO is Open Access Journal. There are no fees payable to submit or publish in this journal.

Zasady zgłaszania tekstów

Do Annales Collegii Nobilium Opolienses można zgłaszać oryginalne, nigdzie wcześniej nie publikowane artykuły naukowe z obszaru nauk humanistycznych i społecznych (filozofia, historia, socjologia, politologia, teologia, filologia) oraz dyscyplin pokrewnych. Prawa autorskie przechodzą na wydawcę. Przekazanie artykułu Redakcji jest tożsame z oświadczeniem, że nie został on wcześniej opublikowany.

Zasady recenzowania

Dla każdego artykułu naukowego powoływanych jest dwóch recenzentów, którzy wskazują, czy praca spełnia warunki ukazania się w czasopiśmie naukowym. Procedura recenzowania jest zgodna z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego opisanymi w broszurze „Dobre praktyki w nauce”. Recenzenci powoływani są spoza jednostki naukowej afiliowanej przez autora publikacji. Autor lub autorzy publikacji i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. „double-blind review proces”). Recenzja ma formę elektroniczną (formularz wypełniany przez recenzenta i przesyłany do redakcji) i zawiera jednoznaczny wniosek Recenzenta dotyczący dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia. Nazwiska Recenzentów są ujawniane - raz w roku czasopismo podaje je do publicznej wiadomości poprzez stronę internetową.

Wymagania dotyczące maszynopisu

Redakcja przyjmuje teksty do trzech głównych działów: artykuły, przeglądy oraz recenzje.

Każdy zgłaszany artykuł powinien mieć osobą stronę tyułową, na której powinny być następujące informacje:

- imiona i nazwiska autorów,

- afiliacje autorów,

- adres e-mail do autora korespondencyjnego,

- numery ORCID wszystkich autorów.

Tekst naukowy powinien zawierać tytuł, streszczenie i wykaz słów kluczowych w języku angielskim. Niestrukturowany abstrakt powinien mieć objętość do 200 słów.

Tabele i ryciny muszą być ponumerowane, podpisane i umieszczone w odpowiedniej kolejności. Objętość artykułu nie powinna przekraczać 40.000 znaków (20 stron). Na końcu tekstu należy sporządzić bibliografię opracowaną wg wzoru. Przypisy powinny być umieszczone u dołu strony, wg następującego wzoru:

Dla książek: E. Husserl, Kryzys europejskiego społeczeństwa a filozofia, przeł. J. Sidorek, Warszawa 1993, s. 26.

Dla tomów zbiorowych: Główne nurty współczesnej polskiej myśli politycznej, B. Bankowicz, A. Dudek, J. Majchrowski (red.), Kraków 1996, s. 106.

Dla rozdziału w pracy zbiorowej: A. Galos, Konserwatyści polscy w XIX w. a państwo, [w:] Państwo w polskiej myśli politycznej, W. Wrzesiński (red.), Wrocław 1988, s. 48-49.

Artykuł w czasopiśmie: P. Wasyluk, Zrozumieć ateizm, „Humanistyka i Przyrodoznawstwo” 21, 157-169.

Źródła internetowe: Parezja.pl. Po stronie Polski, (2016), 70% imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu pobiera zasiłki w Holandii, źródło: https://parezja.pl/70-imigrantow-afryki-bliskiego-wschodu-pobiera-zasilki-holandii, dostęp 04.05.2016.

Teksty do działów Przeglądy lub Recenzje  w razie bezpośredniego powoływania się na źródła powinny zawierać bibliografię. Objętość tekstu nie powinna przekraczać 20000 znaków (10 stron).